120 – 1 = 119 Tytuł: Wywiad…

120 – 1 = 119 Tytuł: Wywiad…

120 – 1 = 119

Tytuł: Wywiad z władzą
Autor: Oriana Fallaci
Gatunek: zbiór wywiadów
★★★★★★★★★☆

„Wywiady to robiła Oriana Fallaci, a dziś robi się co najwyżej rozmówki.”
Książka legendarnej włoskiej dziennikarki. Kontrowersyjnej dla wszystkich, dla dyktatorów za jej bezkompromisowe pojęcie wolności, dla islamistów za jej feminizm (na dzisiejsze standardy byłby dość umiarkowany), dla europejskich liberałów za jej islamofobię. Nikt jej jednak nie odmawia odwagi, inteligencji, przenikliwości i warsztatu. Mimo że jest to drugi w kolejności wydania zbiór wywiadów (wpierw wydano Wywiad z historią), postanowiłem po niego sięgnąć jako pierwszy.

Książka składa się z dwóch części, które dalej są podzielone na konkretne wywiady. W pierwszej części mamy wstęp o samym dziennikarstwie, jego istocie, stosunku autorki do niego, wywiad z Luanem (strzelcem z tego słynnego zdjęcia) oraz dwa duże wywiady z obszernie nakreślonym tłem, są to rozmowy z Chomeinim i Kaddafim. Fallaci dzięki wywiadowi z Szachem Rezą Pachlawim zdobyła sobie ogromną sławę i uznanie w Iranie, mimo że jest… kobietą. Otrzymuje zgodę i zaproszenie na spotkanie z Ajatollahem w Komie. Dziennikarka szeroko opisuje rewolucję, niebieską książeczkę i jej absurdy (m.in. rozważania o kozie. Czy mężczyzna może zjeść mięso z kozą, z którą współżył?) ale też zagrożenia wynikające z niej (przyzwolenie na pedofilię). O ile z Chomeinim jeszcze chciała rozmawiać, bo jest osobą inteligentną i charyzmatyczną, tak Kaddafiego po prostu masakruje. Przywódca Libii jawi się nam jako debil z wybujałym ego. Kaddafi nie za bardzo rozumie pytań dziennikarki, nie umie odpowiedzieć logicznie. Jego odpowiedzi są sprzeczne a kontakt z rzeczywistością słaby. Uważa się za skromnego, ale jednocześnie jest zdania, że jego ustrój z zielonej książeczki jest utopią i receptą na wszystkie problemy świata.

Dalej mamy już krótsze wywiady i pozbawione tak zarysowanego tła. Wśród jej rozmówców są między innymi Bobby Kennedy, Dalajlama XIV, włoscy politycy, Lech Wałęsa, Mieczysław Rakowski, Deng Xiaoping. Szczególnie interesujący jest wywiad z Wałęsą, zresztą posłużył on jako kanwa filmu Andrzeja Wajdy. Wałęsa chełpi się tym, że nie przeczytał żadnej książki, ale jego charyzma i wrodzona inteligencja pozwalają mu być mądrzejszym od wszystkich w Polsce. Kilka razy daje do zrozumienia, że boli go głowa. Rakowski z kolei pozycjonuje się jako polityk realny. Jego zdaniem tylko polityka PZPR w obecnych warunkach geopolitycznych jest możliwa i zapewnia Polsce bezpieczeństwo. Chwali się, że dzięki działaniom rządu Jaruzelskiego Polska uniknęła losu Węgier i Czechosłowacji. Przyznam, że wywiady z włoskimi politykami (chyba jest ich pięć) mnie zmęczyły. Jeśli będziecie sięgać po tę pozycję, przeczytajcie coś przed o powojennych Włoszech, ja musiałem kilka razy w trakcie czytania wertować wikipedię.

Pozycja obowiązkowa dla fanów historii najnowszej.
#bookmeter #ksiazki #historia

Comments are closed.