ANTYCZNE KOSZARY Z II WIEKU…

ANTYCZNE KOSZARY Z II WIEKU…

ANTYCZNE KOSZARY Z II WIEKU ODKRYTE PODCZAS PRAC BUDOWLANYCH
W Rzymie, podczas budowy metra natrafiono na antyczny kompleks wojskowy z dodatkowymi pomieszczeniami należącymi prawdopodobnie do dowódcy. Nigdzie na świecie budowa metra nie trwa tak długo, jak w Rzymie. Gdy łopaty zagłębiają się w ziemi, jest niemal pewne, że natrafią na pozostałości antyczne.
Ministerstwo Kultury właśnie ujawniło nowe zdjęcia dawnych koszar wojskowych w okolicy stacji metra Amba Aradam, niedaleko bazyliki Świętego Jana na Lateranie. Położone około 15 metrów poniżej obecnego poziomu gruntu budowle z II wieku zostały odkryte przez archeologów już latem 2016 roku. Teraz odkryto także nowe skrzydło kompleksu. To prawdopodobnie Dom komendanta mierzący około 300 metrów kwadratowych i podzielony na 14 pomieszczeń. Dom posiadał także dziedziniec z fontanną i doskonale zachowane mozaiki na posadzkach. W jednym z pomieszczeń odkryto dawną instalację do ogrzewania podłogowego. Natomiast w ostatniej fazie prac okazało się, że w kompleksie znajduje się także klatka schodowa prowadząca na piętro, być może do sypialni lub pomieszczenia biurowego.
Ustalono, że cała przestrzeń kompleksu zostanie rozebrana i fragmentami przeniesiona w inne miejsce. Tam odbędą się szczegółowe badania i prace konserwatorskie. Już dzisiaj jednak wiadomo, że koszary są w dobrym stanie, jak na budowlę tak odległą czasowo. Po renowacji całość kompleksu wróci na swoje miejsce. Zanim będziemy mogli go podziwiać, minie z pewnością wiele lat.https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/antyczne-koszary-z-ii-wieku-odkryte-podczas-prac-budowlanych/
#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #artefaktnadzis #rzym
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM! https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Comments are closed.