Dziś krótki odcinek…

Dziś krótki odcinek…

Dziś krótki odcinek ciekawostek o papieżach, których …w ogóle nie było. Jak to możliwe? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zapraszam do lektury.
—————————-
1. Stefan II – no właśnie, raczej niedoszły Stefan II. Wybrano go papieżem w 752 roku, ale nasz bohater nie zdążył objąć Tronu Piotrowego, gdyż zmarł cztery dni po konklawe. Jako że w chwili śmierci nie był biskupem, nie uznaje się go za papieża – papież to przecież biskup Rzymu.
2. Celestyn II – wybrano go na papieża w 1124, ale wybór ten bardzo nie spodobał się pewnemu rzymskiemu rodowi. Wtargnięto zbrojnie na konklawe i siłą zmuszono papieża-elekta do ustąpienia z urzędu. Ponieważ Celestyn II nie miał jeszcze święceń biskupich, również nie jest uznawany za prawowitego Ojca Świętego.
3. Donus II – legendarny papież z lat 973-974. Rocznik Papieski z 1871 podawał na liście papieży pontyfikat Donusa II jako trwający przez okres trzech miesięcy (grudzień 973 – marzec 974). Donus II pojawiał się na oficjalnej liście papieży aż do 1947 roku. Współcześnie twierdzi się, że nikogo takiego nie było, zaś imię „Donus” jest skutkiem błędnego przepisania słowa „Dominus” (łac. pan) odnoszącego się do Benedykta VII.
4. Grzegorz XI – hola, hola – ktoś powie – przecież Grzegorz XI był papieżem w XIV wieku i jego historyczność nie jest kwestionowana. Ale nie chodzi mi o tego właśnie Grzegorza XI. Sto lat wcześniej papieżem miał zostać wybrany niejaki Vicedominus de Vicedominis, który przyjął właśnie to imię. Pech sprawił, że zmarł on dzień później. Dlatego też nie jest on wymieniany na liście papieży. Od XIX wieku uznaje się, że cała sprawa Vicedominusa jest tylko legendą i w rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca.
5. Jan XX – nie było takiego papieża, gdyż doszło do błędu w numeracji. Po Janie XIX kolejny papież z tym imieniem przyjął numer XXI.
6. Papieżyca Joanna – postać legendarna, kobieta, która rzekomo została papieżem w 855 pod imieniem Jan VIII. Legenda o papieżycy uznana została przez papieża Klemensa VIII, a w konsekwencji w XVII wieku przez cały Kościół katolicki, za nieprawdziwą.
7. Grzegorz XVII – podobno takie imię przybrał Giuseppe Siri, rzekomo wybrany na papieża w 1958. O tej teorii spiskowej, znanej jako „Siri thesis” pisałem w tym wpisie.
8. Żydowski papież Andrzej – w 1906 roku w Encyklopedii Żydowskiej można było przeczytać, iż w XI bądź XII wieku papieżem został wybrany niejaki Andrzej – Żyd, który przeszedł na chrześcijaństwo, następnie został kardynałem a ostatecznie papieżem. Żadne źródła nie potwierdzają tej rewelacji.

Poprzednie odcinki ciekawostek o papieżach (w tym seria ciekawostek o wszystkich papieżach XX wieku) znajdują się na tagu #papieze – zachęcam do obserwowania!
#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

Comments are closed.