Elizabeth Eckford w drodze do…

Elizabeth Eckford w drodze do…

Elizabeth Eckford w drodze do szkoły. Wrzesień 1957. (otwórzcie w nowej karcie)
Little Rock w stanie Arkanzas to największe miasto w stanie, choć jest wielkości Kielc. Tam rozegrał się jeden z najdonioślejszych incydentów na tle rasowym w Stanach Zjednoczonych po II WŚ. Dzięki jednogłośnemu wyrokowi Sądu Najwyższego w sprawie Brown v. Board of Education w 1954 w całym kraju została zniesiona segregacja rasowa w szkołach i czarni uczniowie mieli prawo do nauki w jednej szkole z dziećmi białych. Wiele stanów do tego czasu korzystało z możliwości ustanowienia legislacji, które wymuszało takową segregację, która była możliwa na podstawie wyroku Plessy v. Ferguson z 1894, który był wyrokiem z doktryny „równi, ale odseparowani”, czyli próbie pogodzenia rasizmu z czternastą poprawką.
Elizabeth Eckford w wieku 15 lat miała przenieść się, wraz z ośmioma innymi czarnymi uczniami, do zdominowanejn przez białych Little Rock Central High School. Wieść, że czarnoskórzy mają uczyć się razem z białymi, wywołała powszechne oburzenie wśród białej społeczności. 4 września. od szkołą zebrał się tłum 400 protestujących oraz oddział Gwardii Narodowej wysłany tam przez Gubernatora Arkanzas Orvala Faubusa. Elizabeth pomimo oporu próbowała przedostać się do szkoły, jednak drogę zagrodzili jej gwardziści i ostatecznie poddała się. Pierwotnie cała dziewiątka czarnoskórych uczniów (znanych jako Little Rock Nine) miała wejść razem, jednak brak komunikacji między nią, a Daisy Bates (aktywistka na rzecz mniejszości czarnoskórej), zaowocował samodzielną akcją. To właśnie gdy przechodziła między tłumem, krzyczącym „Two, four, six, eight, we ain’t gonna integrate”, Will Counts, reporter Arkanzas Democrat wykonał zdjęcie. Eckford we wspomnieniach opisała, że słyszała od protestującego „Drag her over this tree! Let’s take care of that nigger!”.
Impas w sprawie Little Rock Nine trwał ponad dwa tygodnie, podczas gdy czarnoskórzy uczniowie siedzieli w domach. Kolejną próbę wejścia do szkoły podjęto 23 września, tym razem udaną, bo dziewiątka weszła bocznym wejściem. Wywołało to furię wśród, już liczącego 1000 osób, tłumu i policja musiała ewakuować ich z budynku w obawie przed linczem. Sprawa została nagłośniona przez media, a opinia publiczna oczekiwała reakcji od prezydenta Dwighta Eisenhowera. Ike długo unikał podjęcia jakichkolwiek kroków, jednak 24 września przejął kontrolę nad stanową Gwardią Narodową i nakazał żołnierzom US Army (ze słynnej 101 Dywizji Spadochronowej) eskortować czarnoskórych uczniów do szkoły. Ochrona żołnierzy trwała cały rok szkolny.
Pomimo ochrony wojska nie obyło się bez przemocy. Melba Patillo została oblana kwasem (na szczęście bez większych konsekwencji), a Elizabeth Eckford zepchnięto ze schodów. W następnym roku szkolnym Little Rock Nine nie podjęła nauki. Elizabeth Eckford zdecydowała się na kontynuację nauki przez korespondencyjne i nocne kursy. Fotografia w 1958 została nagrodzona Pulitzerem. https://www.history.com/this-day-in-history/central-high-school-integratedhttps://en.wikipedia.org/wiki/Brown_v._Board_of_Education
#historiajednejfotografii #historia #rasizm #gruparatowaniapoziomu #usa #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki

Comments are closed.