Jak powstała oprawa…

Jak powstała oprawa…

Jak powstała oprawa upamiętniająca przyjaźń polsko-węgierską? [WIDEO]

Węgierscy kibice podeszli do tego bardzo poważnie. W przepiękny sposób chcieli zaznaczyć, że spotkanie pomiędzy oboma reprezentacjami ma charakter symboliczny, upamiętniający dzień przyjaźni polsko-węgierskiej, który obchodzony był 23 marca.

To także upamiętnienie pierwszego oficjalnego w historii meczu reprezentacji polski. Rozegranego właśnie pomiędzy Nami.

Poniżej nt. tego spotkania, a w komentarzu film udostępniony przez węgierskich kibiców z przygotowywania scenerii na trybunach.

Mecz piłkarski Węgry − Polska, rozegrany 18 grudnia 1921 roku w Budapeszcie, był pierwszym w historii oficjalnym spotkaniem międzypaństwowym reprezentacji Polski.

W listopadzie sztab polski, na czele z szefem Wydziału Gier PZPN Józefem Szkolnikowskim oraz trenerem Cracovii Imre Pozsonym, wybrał kilkudziesięciu zawodników, których zgrupowano w Krakowie.

Po kilku tygodniach zgrupowania wytypowano 13 zawodników na mecz z Węgrami. Wśród powołanych dominowali mistrzowie Polski z Cracovii – było ich siedmiu (Stanisław Cikowski, Ludwik Gintel, Józef Kałuża, Stanisław Mielech, Leon Sperling, Zdzisław Styczeń, Tadeusz Synowiec). Oprócz nich w kadrze znalazło się trzech zawodników Polonii Warszawa (Artur Marczewski, Jan Loth, Stefan Loth), dwóch Pogoni Lwów (Mieczysław Batsch i Wacław Kuchar) oraz reprezentant Warty Poznań (Marian Einbacher).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mecz_piłkarski_Węgry_–_Polska_(1921)

#cracovia #ekstraklasa #pilkanozna #reprezentacja #ciekawostki #polska #wegry #historia

Comments are closed.