Lodowiec w Polsce. Wiele osób…

Lodowiec w Polsce. Wiele osób…

Lodowiec w Polsce.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jeszcze ok. 13 tys. lat temu, czyli bardzo niedawno jak na zjawiska geologiczne (chrzest Polski był ponad 1 tys. lat temu, a to było tylko 13 razy wcześniej), cały obszar na linii Poznań-Suwałki pokrywała całoroczna i gruba warstwa lodu, której grubość wynosiła nawet 1 km i właściwie nie występowały żadne formy życia.
Na reszcie obszaru Polski występowała przylodowcowa pustynia oraz dalej tundra gdzie występowały np. renifery.
Podczas ostatniego zlodowacenia lodowiec pokrywał całą Skandynawię (oprócz zachodniej Danii), Kraje bałtyckie (oprócz południowo-wschodniej Litwy), a także Islandię i większość Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz znaczną część Rosji oraz część Niemiec.
Lodowiec pokrywał kiedyś także prawie całą Polskę (i nieco rozleglejsze tereny w Europie np. Holandię i Białoruś), ale to było setki tysięcy lat temu, czyli bardzo dawno, a na znacznym obszarze południowej Polski lodowca nigdy nie było.
Lodowiec wpłynął niesamowicie na przyrodę Polski. Dzisiejsza przyroda Polski (szczególnie północnej) prawie niczym nie różni się od przyrody południowej, czy nawet środkowej, Skandynawii. Dowolny las w północnej Polsce wygląda prawie tak samo jak dowolny las w południowej Szwecji, a Bory Tucholskie jak np. las w środkowej Szwecji, różnica jest tylko w budowie morskich wybrzeży. Występujące gatunki są niemal te same. Wynika to właśnie w dużej mierze z działalności lodowca.
Prawie wszystkie wzniesienia w północnej Polsce, np. te niedaleko Trójmiasta czy górę Wieżycę ukształtował lodowiec.
A jak ktoś chce kamień z góry Szwecji czy Norwegii to może tam pojechać i sobie przywieść albo… rozejrzeć się na pobliskim polu. Prawie cała Polska (a najwięcej na północy) usiana jest kamieniami, które oderwały się ze skandynawskich gór i po lodowcowej podróży (trwającej tysiące lat) znalazły się w Polsce, występują jako znane głazy narzutowe oraz jako niewielkie kamienie polne.

Ostatnie zlodowacenie w Europie na mapie:

#geologia #historia #nauka #polska #przyroda #ciekawostki

Comments are closed.