„Ponura Jadwiga”…

„Ponura Jadwiga”…

„Ponura Jadwiga”
Zakład uruchomiono w 1884 roku przy Hucie Borsiga w Zabrzu. W 1980 roku Koksownia „Jadwiga” weszła w skład Kombinatu Koksochemicznego „Zabrze”, a od 2011 roku należy do grupy kapitałowej Jatrzębskiej Spółki Węglowej SA.
| Koksownia Jadwiga | 30.05.2020 | Zakładowa SM42-2112 należąca obecnie do JSW Logistics, manewruje na terenie zakładu. Maszyna znajduje się w wykopie pomiędzy częścią piecową zakładu (po prawej stronie) a częścią węglową. Koksownia Jadwiga jest ostatnią działającą w Zabrzu koksownią. Niegdyś w Zabrzu działało aż 6 koksowni. Jadwiga jest dziś zakładem jednobateryjnym, ładowana metodą ubijaną, a koks gaszony jest na mokro. Roczna zdolność produkcyjna baterii to 290 tys ton. Zakład produkuje głównie koks hutniczy, który następnie eksportowany jest do Austrii i Niemiec.
W tle pochodnia do spalania nadmiarowego oczyszczonego gazu koksowniczego. Pochodnia jest urządzeniem przypominającym nieco stalowy komin, mającym za zadanie spalenie gazu nadmiarowego, którego ilość nie jest wystarczająca by użyć go w innym celu. Wbrew pozorom z punktu widzenia ochrony środowiska spalanie małych ilości nadmiarowego gazu jest korzystne.

#kolej #pociagi #pociag #historia #sm42 #zabrze #ciekawostki #slask | Autor: Wilu Rail Photo – Grzegorz Wilga

Comments are closed.