Porty Mulberry w Normandii w…

Porty Mulberry w Normandii w…

Porty Mulberry w Normandii w 1944 roku
Po udanym lądowaniu w Normandii kluczową kwestią stało się zaopatrzenie wojsk inwazyjnych. W tym celu alianci postanowili zbudować sztuczne porty, mogące przyjmować okręty transportowe.

„Z pomysłem wykorzystania portu z prefabrykatów w działaniach wojennych wystąpił premier Winston Churchill (nawiązując do swojego planu opanowania wyspy Sylt z czasów poprzedniej wojny światowej).

Churchill podsunął tę ideę Szefowi Operacji Połączonych wadm. Louisowi Mountbattenowi (pełniącemu tę funkcję od 27 października 1941 roku) w memorandum z 30 maja 1942 roku. Operacje Połączone specjalizowały się w planowaniu i przeprowadzaniu akcji zaczepnych na terytorium przeciwnika niemalże od czasu Dunkierki; ich zadanie obejmowało też projektowanie broni i wyposażenia wspierających operacje desantowe. Mountbatten został później również dokooptowany do zespołu planującego od początków 1942 roku inwazję na okupowaną Europę.”
Więcej: https://wiekdwudziesty.pl/porty-mulberry-w-normandii-w-1944-roku/

Na zdjęciu: Sztuczny port Mulberry-B w Arromanches, październik 1944. Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Chcesz być wołany/wołana? Zaplusuj ten wpis

#historia #wiekdwudziesty #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #fotohistoria #militaria #dday #gruparatowaniapoziomu #transport
____________________________________________________
Wesprzyj wiekdwudziesty.pl – dołącz do nas w social media:
FB: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/
Instagram: https://www.instagram.com/wiekdwudziesty_pl/
Tag do obserwowania: #wiekdwudziesty

Comments are closed.