RECENZJA: POCZET CESARZOWYCH…

RECENZJA: POCZET CESARZOWYCH…

RECENZJA: POCZET CESARZOWYCH RZYMU
Książka „Poczet cesarzowych Rzymu” autorstwa Pana Profesora Aleksandra Krawczuka to dalsza opowieść o dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Tym razem autor zdecydował się „rozszerzyć” wcześniej wydany „Poczet cesarzy rzymskich” i skupić się na płci pięknej, a mianowicie małżonkach i ewentualnych konkubinach cesarzy. Książka została wydana w roku 1998, czyli ponad 10 lat od wydruku „Pocztu cesarzy rzymskich”.
Na wstępie należy przedstawić pogląd autora na to dzieło. Zamysłem autora było uzupełnienie poprzedniego Pocztu o życie towarzyszek cesarzy, które nierzadko odgrywały ważną rolę w polityce i roszadach dynastycznych państwa rzymskiego. Autor w niezwykle ciekawym wprowadzeniu ukazuje nam sferę społeczną cesarskiego Rzymu. Dowiadujemy się, że Rzymianki wychodziły za mąż bardzo młodo (zwykle miały nie więcej jak 15 lat) i do tego rodziły dzieci dużo starszym partnerom. Poznajemy otoczkę życia małżeńskiego Rzymian oraz proces zaślubin. Czytelnik w ten przyjemny sposób jest wprowadzany w świat rzymskich zwyczajów i zachowań. Ponadto, autor podkreśla, że cesarzowe rzymskie zwykle umierały młodo i mało, która dożywała starości. Wyjątkiem była między innymi 86-letnia Liwia, żona Augusta.
Podobnie jak w „Poczcie cesarzy rzymskich” autor posługuje się niezwykle przyjemnym językiem. Dzieło jest napisane w taki sposób, aby skorzystać z niego mógł każdy. Wartość merytoryczna jest nie do podważenia, a umiejętność wplątywania ciekawych historii i anegdot w opisach biografii jest niezwykłą zaletą książki. Co więcej, Czytelnik może obejrzeć przerysy monet z wizerunkami poszczególnych cesarzowych oraz zapoznać się z dalszą literaturą na końcu utworu.
Tym co mnie osobiście zdziwiło jest fakt, że Pan Profesor zdecydował się rozpocząć swoją opowieść od Klaudii – pierwszej żony młodego Gajusza Oktawiusza, a zakończyć na Galli – ostatniej żonie Teodozjusza I. Jeżeli uważamy „Poczet cesarzowych Rzymu” za kontynuację i uzupełnienie poprzedniego Pocztu to nie ukrywam spodziewałem się, ukazania także biografii kobiet związanych z Juliuszem Cezarem czy małżonek cesarzy panujących od 395 do 476 roku n.e. (nic nie wiemy o partnerce Romulusa Augustulusa). Z pewnością ta niekonsekwencja i fakt, że dzieło byłoby z pewnością większe objętościowo i merytorycznie, stanowią spory minus.
Poza jednak powyższą uwagą, mi jako pasjonatowi IMPERIUM ROMANUM nie wypada krytykować kolejnej ważnej dla polskiej historiografii pozycji – jeżeli mówimy oczywiście o antycznym Rzymie. Dzieło Pana Profesora jest lekturą niezwykle ciekawą i pasjonującą. Zachęca także do sięgnięcia po kolejne pozycje, który mogą rozwinąć w każdym zamiłowanie do kultury i historii antycznej.https://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje/poczet-cesarzowych-rzymu/
#ksiazki #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj mnie! https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Comments are closed.