Sebastianizm. Moderacja…

Sebastianizm. Moderacja…

Sebastianizm.

Moderacja ubiła mi znalezisko z płomieniem, pod którym o tym pisałem (ach te duplikaty, które nie są do końca, a czasem nawet wcale, duplikatami), więc wrzucam jeszcze raz jako wpis, bo to (IMHO) bardzo ciekawe, a zupełnie szerzej nieznane zjawisko.

Otóż od XVI do XIX wieku w Portugalii występował ruch „sebastianizmu” (tak, wszystko już było, nawet narodowy sebastianizm). Zaczęło się to tak, że dwudziestokilkuletni król Portugalii zaginął w 1578 na polu bitwy, ale jego ciała nie odnaleziono. Ten upadek jednocześnie zakończył prosperity Portugalii i „aktywizował” różnych wizjonerów i proroków. „Weszło” tak mocno, że jeszcze w XIX wieku brazylijscy (!) chłopi oczekiwali, że Sebastian wróci i pomoże im w walce z „bezbożną” Brazylią.

W świadomości Portugalczyków Sebastian pozostał jako wielki patriota i bohater, O Encoberto – król w ukryciu, który pomoże krajowi w najczarniejszych godzinach. (…) Obecnie postać Sebastiana jest często przywoływana przez portugalskich polityków i intelektualistów, krytykujących różne aspekty życia kraju i społeczeństwo w ogólności, które tylko czeka na wybawiciela zamiast rozwiązywać zaistniałe problemy.

( https://pl.wikipedia.org/wiki/Sebastianizm )

Jak dla mnie, podobieństwa do #smolensk są uderzające i dziwi mnie, że polscy profesorowie (#pdk) tego nie wyciągnęli. Oczywiście sebastianizm to tylko jedno z wielu tego typu zjawisk w historii, że wspomnieć mesjanistyczne oczekiwania narodu żydowskiego czy samą historię Jezusa według przekazu chrześcijańskiego, ale pokazuje to, na jak bardzo potężnych strunach tutaj zagrano (inna sprawa – czy to naprawdę „zażarło”? Z jednej strony wydaje się że bardzo, z drugiej w pewnym momencie trzeba to było „schować”, co może jest jakimś znakiem, że Polska się jednak zmodernizowała, ale to temat na inny wpis).

PS: https://www.wykop.pl/link/5506437/polski-triumf-tanatosa-proroczy-tekst-agaty-bielik-robson-z-16-kwietnia-2010/ (wciąż na wykopalisku)

#anatomiapopulizmu (trochę już się tutaj zebrało wrzutek) #ciekawostkihistoryczne #historia #portugalia #neuropa #bekazpisu

Comments are closed.