Wiecie, że najmłodszy polski…

Wiecie, że najmłodszy polski…

Wiecie, że najmłodszy polski felczer ma 80 lat? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Macie wiedzę na temat tego czym zajmował się w przeszłości felczer?

Wyobraźcie sobie, że macie 18 lat, kończycie trzyletnią szkołę felczerską i ruszacie do pracy. Jest rok 1958, brak jest telefonów, teleporad czy internetu. Jesteście tylko wy i wasz pacjent. Czasami jest to rodząca kobieta, niekiedy umierające dziecko na chorobę, na którą szczepionka zostanie odkryta dopiero za kilka lat. Zdarza wam się też wyrywać pozostałości zębów, których w tych czasach się po prostu pozbywa, kiedy ból jest już nie do zniesienia.

Tym właśnie w latach powojennych zajmowali się felczerzy. W wielu miejscach zastępowali oni lekarzy. Dla wielu byli jedynym ratunkiem. Dziś to zawód zapomniany, z którego pojęciem, najczęściej możemy spotkać się podczas studiowania prawa medycznego czy historii medycyny. Co ciekawe jednak ten zawód w Polsce nadal praktykuje około 210 osób.

Nam udało się porozmawiać z najmłodszym polskim felczerem, Panem Stefanem Torczyńskim. Nadal czynnym zawodowo felczerem z województwa podlaskiego. I właśnie o studiowaniu medycyny w trzy lata, metodach leczeniach w latach 60. XX wieku, pierwszych antybiotykach, szczepionkach i o historii najmłodszego polskiego felczera usłyszycie w naszym podcaście o zapomnianym zawodzie felczera.

Podcastu wysłuchacie w takich platformach jak: iTunes, Spotify, Google Podcast.

Link: https://open.spotify.com/episode/2j2tsV2DviDFTtwwtTSYsy?si=5DD3qMrdQIyCA5hwf-Pr-g

A może wy macie jakieś ciekawe historie związane z zawodem felczera?

#felczer #ciekawostki #polska #medycyna #historia #lekarz #podcast #spotify #ciekawostkihistoryczne #nfz #zdrowie #gruparatowaniapoziomu

Comments are closed.