Wyglada na to, że Białoruś…

Wyglada na to, że Białoruś…

Wyglada na to, że Białoruś wzorem Rosji stworzy sobie święto narodowe w dniu uwolnienia sie spod ”polskiego jarzma”.
Coraz bliżej do ustanowienia ”dnia jednosci narodowej” w Białorusi. Kwestia tylko leży w ustaleniu daty- propozycja pierwsza to 17 wrzęsnia 1939 tego chyba tłumaczyć nie trzeba, a druga 14 listopada 1939 kiedy rada przyjeła uchwałe o przyjeciu Zachodniej Białorusi do ZSRR.
Rektor akademii zarzadzania przy prezydencie Łukaszence nazywa agresję ZSRR ”aktem historycznej sprawiedliwości” .

Dzień Jedności Narodowej w stosunku do nas, Białorusinów, to zjednoczenie Białorusi, które nastąpiło w 1939 roku. To kluczowe wydarzenie, akt historycznej sprawiedliwości dla naszego narodu po tym, gdy Białoruś żywcem podzielono na części – powiedział rektor Wyższej Szkoły Zarządzania.

Historyk zaznaczył, że święto mogłoby się rozpocząć 17 września. wiadomo, bo właśnie tego dnia w 1939 r. rozpoczął się marsz wyzwoleńczy Armii Czerwonej, w wyniku której nastąpiło zjednoczenie Białorusi Zachodniej i BSRR.

Święto bedzie wiec uderzało zarówno w Polske jak i bardziej zachodnie aspiracje częsci Białorusnów.
Z drugiej strony przyjmowanie tego teraz może spotkać sie z niechecią wśród części społeczeńśtwa u której Łukaszenka ma już niskie notowania.
Jeżeli jednak to bedzie swieto na serio to na pewno pójdzie za tym cykliczna kampania nakierowana na wtłaczanie Białorusinom rosyjskiej interpretacji historii. W sumie można nawet mówić o sowieckiej.

Ciekawe jak to bedzie wygladac np. czy beda jakieś oficjalne obchody z zagranicznymi goscmi. Bo jakoś ciężko sobie wyobrazić delegacje z Polski. Jak bedzie to odbierane w Polsce? W końcu to chyba jedyny przypadek ustanowienia waznego świeta w dniu ofensywnego ataku na RP. Rosjanie przynajmniej swietuja wypedzenie ze stolicy. A i tak niektórzy uważali, że to było zbyt prowokacyjne.

Dotychczas 17 wrzesnia był czasem zaznaczany w jakimś wystpaieniu Łukaszenki, ale nie był hucznie obchodzony. Jendak ulice poswiecone temu wydarzeniu istnieją.
Z jednej strony gdyby spojrzeć całkiem z boku to jednak zjednoczenie terenów zamieszkiwanych przez Białorusinów sie wtedy dokonało. Z drugiej na Ukrainie tego samego nie świetuja, a nawet data jest postrzegana negatywnie. Na fali niecheci do Rosjan przedstawiana czesto nawet podobnie jak u nas.

źródło ru

#bialorus #geopolityka #neuropa #4konserwy #iiwojnaswiatowa #historia

Comments are closed.