Zachęcam do obserwowania…

Zachęcam do obserwowania…

Zachęcam do obserwowania tagu: #nowastrategia
19 lat temu, w dniu 23 marca 1999 roku Rozkazem nr 68 na wyposażenie Sił Zbrojnych RP wszedł pistolet samopowtarzalny WIST-94.
Zasilany nabojem 9×19 mm Parabellum w 16-nabojowym magazynku był pierwszą polską konstrukcją tej klasy od czasu legendarnego Vis wz. 35 i do 2008 roku wyprodukowano ponad 25.000 egzemplarzy w łódzkich zakładach PREXER Sp. z o.o. Pistolet został skonstruowany przez Wiesława Starka, który był kierownikiem zespołu, oraz Stefana Tkaczyka. Dołączyli do nich Wiesław Stępniak oraz Aleksander Wójtowicz.
W wersji WIST-94L, pistolet posiada laserowy znacznik celu o mocy 3-5 mW, który jest zasilany z dwóch baterii 1,5 V o wadze 30 g. Celownik umożliwia celowanie na odległość do 50 m.
WIST-94 był użytkowany w trudnych warunkach przez żołnierzy PKW Irak oraz PKW Afganistan. Od 2010 roku wszystkie pistolety są modernizowane i wyposażane w nowy szkielet z podlufową szyną montażową na oświetlenie taktyczne, w celu poprawienia niezawodności powiększono także okno do wyrzucania łusek oraz zmieniono system ryglowania zamka.
#historia #bron #militaria #wojskopolskie #gunboners #ciekawostki #polska

Comments are closed.