ZESTAWIENIE DRÓG RZYMSKICH I…

ZESTAWIENIE DRÓG RZYMSKICH I…

ZESTAWIENIE DRÓG RZYMSKICH I WSPÓŁCZESNYCH NA MAPIE HISZPANII
Ostatnimi dniami dużym zainteresowaniem cieszył się wpis na Twitterze niejakiego Davida Montañeza, który zestawił dwie mapy Półwyspu Iberyjskiego: za czasów rzymskich i współczesną. Jak się okazuje, współczesne autostrady i drogi pokrywają się w dużym stopniu z tymi powstałymi za Rzymian.
Dla niektórych może nie jest to nic nowego, jednak wartym jest podkreślenia, że wiele szlaków i dróg rzymskich było wykorzystywanych długo po upadku Rzymu. Co więcej, niektóre z współczesnych miast hiszpańskich zostało założonych przez Rzymian i zostało przez nich połączone drogami. Rozkład szlaków komunikacyjnych był na tyle dobry, że „następcy” Rzymian po prostu korzystali z nich, a potem ewentualnie nadbudowywali nowe warstwy. Tym sposobem powstały hiszpańskie autostrady, gdzie asfalt niestety zakrył niektóre zabytkowe rzymskie pozostałości.
Warto podkreślić, że drogi rzymskie powstawały na terenie całego Imperium i podobna sytuacja ma miejsce nie tylko na terenie Hiszpanii, ale i Włoch, Grecji czy Anglii.https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/zestawienie-drog-rzymskich-wspolczesnych-na-mapie-hiszpanii/
#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #artefaktnadzis #rzym
————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM! https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/

Comments are closed.