Znalezisko – Gdy wolna prasa…

Znalezisko – Gdy wolna prasa…

Znalezisko – Gdy wolna prasa przysłużyła się społeczeństwu: historia interwencji dziennikarskich

Wolne media są ważne. Wielokrotnie przyczyniały się do nagłośnienia istotnych problemów oraz przeprowadzenia ważnych zmian społecznych i legislacyjnych. Amerykańskie Watergate, francuskie „Oskarżam” Zoli – historia zna wiele przykładów interwencji dziennikarskiej. Oto niektóre z nich.

Wolne media: Afera Tweeda

„Aby mieć władzę, trzeba ją sobie wziąć”, „nie obchodzi mnie, kto wybiera, jeśli ja wskazuję kandydatów” – te krótkie zdania najwymowniej opisują filozofię i sposób działania Williama Marcy Tweeda, jednego z najpotężniejszych polityków USA w drugiej połowie XIX wieku. Mężczyzna, znany również jako „Boss”, w latach 1864-1869 systematycznie umacniał swoją pozycję i poszerzał wpływy, co finalnie doprowadziło go do roli jednej z najbardziej znaczących osób w USA po wojnie secesyjnej. Co jednak istotne – formalnie nie piastował najwyższych stanowisk państwowych. Stał się natomiast uosobieniem korupcji i nepotyzmu. Swoją pozycję budował w dużej mierze przez członkostwo w XIX-wiecznej organizacji politycznej pod nazwą ,,Tammany Hall”. Ugrupowanie to, początkowo patriotycznie nastawione, szybko zarzuciło swoje ideały, stając się narzędziem budowania wpływów jego członków. Największe posiadał niewątpliwie William M. Tweed, ich wyznacznikiem stał się zaś majątek mężczyzny, szacowany w pewnym momencie na 12 mln dolarów. Piastując jednocześnie kilka prominentnych funkcji, skutecznie kontrolował stanową legislaturę, radnych miejskich i wymiar sprawiedliwości. Wraz z trzema współpracownikami – burmistrzem Nowego Jorku A. Oakey Hallem, Richardem B., Connolly’em i szambelanem miejskim Peterem B. Sweeny’em – umiejętnie sterował też procesami politycznymi oraz defraudował publiczne pieniądze. Uwadze „Bossa” nie uszły również media.

Wolne media: Pentagon Papers

Ogromny wpływ amerykańskich wolnych mediów na dzisiejszy obraz wojny w Wietnamie nie budzi większych wątpliwości. Publikując utajniony raport, media ujawniły opinii publicznej ułomność kolejnych przywódców państwa, niepotrafiących zakończyć wojny, kłamstwa rządzących, przedstawiających fałszywy obraz szans i sytuacji na froncie czy zakulisowe naciski lobby militarnego na prowadzenie działań wojennych w tym regionie. Jak doszło do jednego z największych i najbardziej kontrowersyjnych przecieków w powojennej historii USA? Za ową demaskacją stał Daniel Elsberg, amerykański ekonomista, były dowódca kompanii w Korpusie Piechoty Morskiej. Jako cywilny pracownik Departamentu Obrony, spędził dwa lata na służbie w Wietnamie, gdzie miał okazję osobiście zweryfikować informacje o konflikcie dostarczane przez armię z rzeczywistą sytuacją na polu walki. W miarę rozwoju wojny, jak i kolejnych miesięcy służby, mężczyzna coraz mocniej utwierdzał się w przekonaniu o konieczności wycofania USA z Indochin. Amerykańska administracja nie słuchała jednak jego rad, stąd postanowił przedstawić je głośniej i szerzej – za pośrednictwem prasy – całemu amerykańskiemu społeczeństwu.

——
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem – mniej więcej codziennie wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała (。◕‿‿◕。) #rozowaihistoria
——

Ten wpis jest fragmentem artykułu, którego autorką jest Natalia Pochroń. Więcej jest w linku znaleziska.

Fot. Słynne ”Oskarżam” Emila Zoli, domena publiczna

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #starszezwoje #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #rozowaihistoria #polska #strajk #protest #bekazpisu #wolnemedia

Comments are closed.