Znalezisko – Mafia:…

Znalezisko – Mafia:…

Znalezisko – Mafia: najbardziej honorowa grupa przestępcza. Jak doszło do tzw. maksiprocesu?

Mafia sycylijska: skąd pochodzi?
Teorii na temat pochodzenia słowa „mafia”, jak i zjawiska, które ten termin oznacza, powstała niezliczona ilość. Wywodzono je na przykład od słów: „maufer” (w języku starofrancuskim oznaczającym boga zła), arabskiego „mihfal” (zgromadzenie), „Macias” (bezczelne zachowanie), „maha” (określenie na kamieniołom, w których niegdyś ukrywali się przestępcy), a także panującej w Palermo arabskiej dynastii Maafir, znajdującej się we Florencji Via Mafia czy też wyspy na Oceanie Indyjskim, która nosiła nazwę… Mafia. Część historyków upatruje pierwowzoru mafii w powstających na terenie Europy pod koniec XVIII wieku nielegalnych miejscowych grupach zbrojnych, które w założeniu miały bronić mieszkańców przed atakami z zewnątrz i złym traktowaniem ze strony stacjonujących wojsk. W praktyce tego typu bandy często same dokonywały wymuszeń na ludności.

W mafiach rodzina i więzy krwi stanowiły podstawę hierarchicznej struktury klanowej. Obowiązywały nieformalne, lecz ściśle przestrzegane surowe reguły. Do najsłynniejszych bez wątpienia należą vendetta, czyli obowiązek krwawej zemsty na osobie, która w jakiś sposób naruszyła honor rodziny oraz omerta, będąca przysięgą bezwzględnego milczenia w kwestiach rodzinnych, zwłaszcza w wypadku schwytania przez funkcjonariuszy państwowych. Nie wolno było nawet prowadzić notatek, których potencjalne przechwycenie mogłoby narazić familię. Złamanie zasady karano śmiercią. Choć rodziny stanowiły trzon hierarchii, do organizacji mogli dostać się również wybrańcy z zewnątrz. Trzeba było jednak najpierw udowodnić lojalność, najczęściej biorąc udział w zleconym morderstwie (to wykluczało przeniknięcie policji w struktury mafii) i przejść przez słynny symboliczny rytuał przysięgi z nakłuwaniem palca i paleniem obrazka świętego. Z drugiej strony mafiosi niejednokrotnie znajdowali się wśród funkcjonariuszy państwowych różnego szczebla i funkcji, a nawet wysoko postawionych polityków czy… księży!

Cosa Nostra i honor mafii sycylijskiej
W swojej tradycyjnej formie mafia sycylijska, którą sami mafiosi określali raczej mianem Cosa Nostra (Nasza Sprawa), zajmowała się wyłudzaniem haraczy, przemytem towarów (jak samochody czy papierosy) oraz „opieką” nad prostytutkami. Zasięg działań rodzin w ramach Cosa Nostry ograniczało zazwyczaj terytorium, nad którym poszczególne familie „zarządzały”. Czasami toczyły ze sobą krwawe spory, jednak zasadniczo umiały się ze sobą porozumieć, a nawet podjąć wspólne działania. Przykładem może być tutaj układ pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ówczesnym przywódcą Cosa Nostry „Luckym” Luciano z czasów II wojny światowej. Włoscy mafiosi mieli pomóc wojsku aliantów w udanym lądowaniu w południowej Italii w 1943 roku. Mafia miała w tym swój żywotny interes – pozbycie się znienawidzonych włoskich faszystów, którzy na polecenie Benito Mussoliniego w okresie międzywojennym zdecydowanie zwalczali wpływy rodzin, zmuszając wielu ich członków do emigracji. W końcu w jednolitym i nieprzeniknionym dotąd środowisku pojawił się rozłam. Jeden z czołowych bossów sycylijskiej mafii Tommaso Buscetta stracił w wewnętrznych walkach dwóch synów, szwagra, zięcia oraz starszego brata wraz z jego synem. Po aresztowaniu na terenie Brazylii, **Buscetta postanowił złamać zasadę omerty i pogrążyć cały system. Jak mówił: „Wszystko się zmieniło, został tylko szał, wojna i krew – a wszystko dla pieniędzy”**. Jego zeznania doprowadziły do tzw. „maksiprocesu”, czyli największej rozprawy w historii włoskiego prawa, skierowanej bezpośrednio w członków mafii sycylijskiej.

——
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem – mniej więcej codziennie wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała (。◕‿‿◕。) #rozowaihistoria
——

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #swiat #xxwiek #wlochy #mafia

Comments are closed.