Znalezisko – Niebezpieczna…

Znalezisko – Niebezpieczna…

Znalezisko – Niebezpieczna wyobraźnia: 5 najbardziej absurdalnych pomysłów zimnej wojny

Rywalizacja Stanów Zjednoczonych i ZSRR utwierdzała społeczeństwa w poczuciu permanentnego zagrożenia. Nie bez przyczyny. Za zamkniętymi drzwiami laboratoriów naukowcy obu stron opracowywali rozmaite projekty. Część z nich była nie tylko śmiertelnie niebezpieczna, ale również niewyobrażalnie głupia.

By w pełni pojąć grozę wyścigu zbrojeń, należy uświadomić sobie niszczycielski potencjał arsenałów mocarstw powojennego świata. Dość rzec, że dzięki błyskawicznemu postępowi badań nad bronią jądrową, już kilka lat po zakończeniu II wojny światowej samoloty mogły być wyposażane w ładunki o mocy wielokrotnie wyższej od użytych podczas ataku na Hiroszimę i Nagasaki.

Starcie nie toczyło się jednak wyłącznie za zamkniętymi drzwiami laboratoriów. Dla obu stron równie ważne było podtrzymywanie w społeczeństwach atmosfery zagrożenia. Dobrym przykładem rządów powszechnego strachu w Stanach Zjednoczonych wydaje się okres Red Scare (Czerwonej Paniki), zwłaszcza przy okazji sprawy Rosenbergów. Histeria siłą rzeczy udzielała się do pewnego stopnia także najmłodszym Amerykanom. Trudno się temu dziwić, gdy animowany Żółty Bert uczył ich z ekranu telewizora tzw. duck and cover, czyli poprawnego zachowania podczas potencjalnego bombardowania.

Ten wpis jest fragmentem artykułu, którego autorem jest Krzysztof Gońda. Całość jest w linku znaleziska.

——
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem – mniej więcej codziennie wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała (。◕‿‿◕。) #rozowaihistoria
——

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #swiat #xxwiek #zimnawojna #zsrr #usa #militaria

Comments are closed.